Jak naložit zázvor

19.11.2015 20:25

Jak naložit zázvor s medem a citrónem pro posílení imunity, na nemoci a hubnutí

2 větší citrony (nejlépe Bio)
1 kořen zázvoru, cca 10 cm dlouhý, med

Zázvor totiž celkově obsahuje stovky látek a některé z nich, mají prokazatelně pozitivní vliv na zdraví – naložený zázvor v medu pomáhá proti bolestem hlavy, infekcím horních dýchacích cest, nevolnostem (zejména v těhotenství), nadýmání, pálení žáhy nebo při průjmových onemocněních.

Kousky čerstvého zázvoru je rovněž možné rozžvýkat při bolestech v krku. Zázvor rozpouští hleny, má protizánětlivé účinky a má pozitivní vliv na krevní oběh. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi a v játrech a zvyšuje produkci žluče. Zázvor je účinný a zároveň velkým pomocníkem.

2      Pojďme si tedy tento zázračný všelék naložit do medu a citrónu.

Zázvor očistíme od kůry co nejšetrněji – snažíme se tak zachovat co největší množství zdravých látek, kterých je nejvíce právě pod kůrou. Citróny, pokud nemáme přímo bio kvalitu, namočíme asi na 10 minut do vlažné octové vody (abychom je co nejlépe mohli zbavit pesticidů). Poté je ještě pod tekoucí vodou (současné se třením v ruce) omyjeme. Máme-li bio citróny, jsme už nyní, krůčkem blíže ke zdraví a citróny pouze omyjeme a osušíme.  Nyní máme dvě možnosti zpracování zázvoru a citrónu. Ta první je, nakrájet zázvor a citrón na tenké plátky (nebo malé nudličky), nandat do sklenice a zalít medem. Ta druhá je, jak zázvor tak i citrón rozmixovat v robotu. Pro tento recept jsem zvolila tuto, druhou variantu. Jednak se mi jeví praktičtější, a jednak závěrečná konzumace naloženého zázvoru je jednodušší a méně pálivější. Pár plátků citrónu si však necháme do sklenice vcelku

3         Do robotu dáme očištěný, na větší kusy nakrájený zázvor a rozmixujeme ho na malé kousky.Poté přidáme na silnější plátky nakrájené citróny a vše rozmixujeme na zhruba stejně velké kousky, stejně jako zázvor. Viz přiložený snímek z přípravy zázvoru nakládaného v medu.

4      Rozmixovanou směs dáme do umyté skleničky.
Zázvorovou směs ve sklenici obložíme kolem dokola na plátky nakrájeným citrónem a zalijeme medem kousek pod vrch skleničky. Uzavřenou lahvičku dáme nejlépe do chladničky.

5      Naložený zázvor s medem a citrónem necháme v chladničce odležet 3 dny a poté ho můžeme konzumovat jako čaj (1 vrchovatou čajovou lžičku zalijeme horkou, ne však vařící vodou), tak i samotný (vřele doporučuji při bolestech v krku), jelikož je v robotu nasekaný na malé kousky, nemusíme mít obavu, že by nás jeho konzumace, nikterak popálila.

Tento recept se nám v tomto sychravém počasí bude určitě hodit a vyhnete se tím zbytečným lékům.